x

Meld u nu aan voor de KpVV–flits en blijf op de hoogte van alle KpVV-activiteiten en -producten.

Contact

Postbus 24051
3502 MB Utrecht
Jaarbeursplein 15
3521 AM Utrecht
Routebeschrijving

Tel 030 291 8200
Fax 030 291 8299

info@kpvv.nl

ONDERWERPEN

Net zoals bij producten die in de winkel te koop zijn gaat het er bij het openbaar vervoer om de klanten te houden die je hebt en zoveel mogelijk nieuwe klanten binnen te halen. Hierbij moet wel worden bedacht dat overheden en vervoerbedrijven verschillende doelen hebben. De overheid wil maatschappelijke doelen realiseren, een commerciële vervoerder heeft een winstoogmerk, zoekt naar continuïteit van hun onderneming en wil zijn marktaandeel uitbreiden. Bij concessies waar de inkomsten van een vervoerder niet afhankelijk zijn van het aantal reizigers (kostencontract) zal hij zich niet extra inspannen om meer reizigers te trekken. De overheid moet die rol dan overnemen. De meeste concessies in ons land zijn gebaseerd op een opbrengstencontract; dit prikkelt vervoerders om meer klanten te verwerven.
Maar hoe behoudt je klanten en hoe trek je nieuwe? Voor het eerste moet de kwaliteit van het openbaar vervoer goed zijn, anders lopen ze weg. Bij het tweede gaat het om imagoverbetering, branding, beleving, prijsacties en doelgroepen. Marketing dus.

Ontwikkelingen

Toen wij in 2002 de tien geboden voor hoogwaardig openbaar vervoer uitdroegen, stelden we dat ze alle tien even belangrijk waren: géén hiërarchie tussen bijvoorbeeld prijs en sociale veiligheid. Maar naar analogie van de behoeftenpiramide van Maslov onderscheiden we nu vijf lagen:

  • De basis van de piramide is veiligheid; als die niet gewaarborgd is trek je geen reizigers. De aandacht hiervoor moet gezekerd zijn in wet- en regelgeving.
  • Met aspecten die te maken hebben met reiskenmerken (netwerk, frequentie, stiptheid, reisinformatie en prijs) en gemak (kopen vervoerbewijs, makkelijke instap, zitplaats) kun je bestaande klanten vasthouden. Het zijn de dissatisfiers (zaken die een klant vanzelfsprekend vindt) en een gezamenlijke verantwoordelijkheid van overheid en vervoerder.
  • In de bovenste helft van de piramide komen de aspecten van comfort (geluid, rijstijl, klantvriendelijkheid en netheid) en beleving (design, ontwerp, imago, life style, couleur local, speciale kaartjes voor doelgroepen) aan bod. Dit zijn de satisfiers (zaken die een klant tevreden stelt). Hiermee zijn nieuwe klanten te winnen.

Wat doet het KpVV?

Bijeenkomsten

Nieuw op de site

Uitgelicht

Poster Milieuprestatie ov-bussen: stand voorjaar 2010
16-06-2010

Poster Milieuprestatie ov-bussen: stand voorjaar 2010

Geregeld wordt aangedrongen op milieuvriendelijker bussen in het openbaar vervoer. Maar hoe schoon of vuil de bussenvloot in ons land nu echt is, was lang onduidelijk. Het KpVV heeft in 2009 alle gegevens verzameld en samengebracht op een kaart. Nu is er een update met de stand van zaken voorjaar 2010.


Lees verder