
Het is lastig voor gemeenten en parkeerexploitanten om de door hun gekozen parkeertarieven te motiveren. En dat kan beelden oproepen van prijsafspraken of discutabele prijsstellingen. Onderzoek leert dat de kosten van het straatparkeren in het algemeen hoger zijn dan de opbrengsten, al verschillen de meningen over de gekozen redeneerwijze. Wat betreft de tarieven van straatparkeren en garageparkeren streven gemeenten naar een tariefverdeling die het gebruik van garages bevorderen.
Ontwikkelingen
- De tijdseenheid waarop parkeren wordt afgerekend is vaak een punt van discussie. Bij het parkeren in garages betalen automobilisten meestal per uur of een deel daarvan. Van consumentzijde wordt dit als onrechtvaardig ervaren. Belangrijkste resultaten van een onderzoek in opdracht van grote garage-exploitant naar de effecten van betalen per minuut zijn: gebruikers ervaren dit als eerlijker en voor de exploitant kan het effect voor de opbrengsten neutraal zijn. Wel moet de tariefstructuur worden aangepast. De particuliere parkeergarage ‘De Soeverein’ in het centrum van Amersfoort, geopend op 10 maart 2008, heeft de Nederlandse primeur van het betalen per minuut.
- Nieuw in de wereld van parkeren is revenue management (RM). Dit is een techniek die bij de tarifering van vliegtuigstoelen wordt toegepast.
- De variërende tarieven van straatparkeren in Rotterdam, naar uur van de dag en dag van de week zijn gebaseerd op het gebruik. Daarbij gaat het niet om inkomstenoptimalisatie, maar om de optimalisatie van de toegankelijkheid.
Wat doet het KpVV?
Het KpVV participeert in een zoektocht naar een ‘ideaal’ parkeertarief. Er is een formule ontwikkeld om gebiedsgewijs ‘op economische gronden’ een parkeertarief te berekenen. Deze formule is met specialisten van decentrale overheden bediscussieerd en getoetst en zal leiden tot een aantal aanbevelingen.


