Footer
KpVV is onderdeel van CROW
| Onderwerp | Beschrijving |
|---|---|
| Datum: | 21 april 2011 |
| Type: | Terugblik |
Als je het hebt over Vlaardingen denk je niet direct aan ‘groen’, toch is deze stad vorig jaar gekozen tot groenste stad van Europa.
Neem daarbij de aandacht voor de gezondheid van haar inwoners door stimuleringsprojecten in verschillende wijken, de aandacht voor de fiets en schoolzones en het feit dat Vlaardingen hard werkt aan een nieuw verkeersveiligheidsplan en we hebben alle reden om hier de volgende IKS-excursie te organiseren! Henny Huizer had als verkeerskundige namens de gemeente voor de in totaal 25 deelnemers een afwisselend programma samengesteld.
Introductie
We werden gastvrij onthaald op het oude stadhuis met Vlaardingse ijzerkoekjes en een welkomstwoord door Wilma Slinger namens KpVV en mevrouw Nelly de Ridder (directeur van o.a. Openbare Werken) van de gemeente Vlaardingen.
Om verder in de stemming te komen mochten we via een filmpje meelopen met Ton Tobe van de gemeente die ons liet zien wat de gemeente doet aan het beschermen en ontwikkelen van groen in de gemeente en het betrekken van o.a. kinderen daarbij.
Henny Huizer gaf vervolgens een beeld van het programma van deze dag. We bekeken nog de filmpjes van het 'fietstelpunt' en de 'flexibele drempel' welke gunstig zijn voor het openbaar vervoer want het was natuurlijk niet zeker dat er op het moment dat we op die plek zouden staan ook een bus voorbij zou komen.
Start fietstocht
In de ochtend stonden de wijken ‘Oostwijk’ en ‘Babberspolder’ centraal. Henny Huizer en Egbert Dijkshoorn gaven namens de gemeente een toelichting bij twee fietsstraten (een in de stad en een in landelijk gebied met verschillende inrichting), een fietsbrug (ontwerp Adriaan Geuze), een heringerichte weg die langzamer rijden afdwingt, een natuurspeelplek en verschillende schoolzones.

Middag
Na de lunch op het gemeentekantoor namen we wat inhoud tot ons via presentaties en discussie.
Presentaties:
* Verkeersstructuur van Vlaardingen, Verkeersveiligheidsplan in wording, Patricia Koppert,
senior-beleidsmedewerker
* Ervaringen met schoolzones, Petra de Wit, Sectiehoofd Verkeer en Vervoer
Wat betreft de verkeersstructuur staan er grote ontwikkelingen op stapel als de A4 doorgetrokken wordt tussen Delft en Schiedam. De verbinding met Hoek van Holland zal dan voor Schiedam alleen kunnen lopen via Vlaardingen. Hier moet de gemeente al op anticiperen.
Patricia gaf aan dat er wat betreft categorisering twee soorten GOW's onderscheiden worden: doorgaande routes en ontsluitende routes. Deze laatste routes hebben bijv. meer mogelijkheden om over te steken.
Petra de Wit gaf een kijkje in de keuken van de ontwikkeling en uitvoering van schoolzones. Helaas zijn op dit moment de budgetten niet meer toereikend om er in dezelfde mate mee door te gaan maar de Rekenkamer heeft in 2010 onderzoek gedaan naar de effectiviteit van de inzet van de middelen en geeft wel aan dat het programma doeltreffend is uitgevoerd. Het rapport is op 21 april nog niet openbaar en moet nog besproken worden in de gemeenteraad.
Tenslotte gaf Patricia nog een kijkje in de keuken van de totstandkoming van het verkeersveiligheidsplan en het betrekken van de wijken daarbij. Een mini-quiz gaf een beeld van hoe dit in de communicatie met wijkbewoners aangepakt werd. Ook het gevoel van subjectieve veiligheid wordt meegenomen.
Vervolg fietstocht
In de middag stond de wijk ‘Westwijk’ centraal. We kwamen opnieuw langs mooie speelplekken met o.a. water en zand, schoolzones, een fitnessvoorziening in het park die uitnodigde tot gebruik van de excursie-deelnemers, de flexibele busdrempel en we maakten een (ijsjes-)stop bij een wijkbureau waar Hubert Speekenbrink, senior-beleidsmedewerker Sport van de gemeente, de ‘BOS-projecten’ toelichtte . Deze projecten zijn gericht op het stimuleren van spelen en bewegen in de wijk zelf. De 'Bos-mobiel' toert rond in de wijken met spelmateriaal zodat kinderen in de eigen woonomgeving gestimuleerd worden tot buiten spelen en bewegen. Bij de start van deze projecten was er nog subsidie vanuit het ministerie van VWS. Deze termijn is inmiddels afgelopen maar de gemeente zet waardevolle elementen (zoals de BOS-mobiel) zelf met eigen middelen voort.
Frank Pierik van TNO gaf nog aanvullende informatie over een onderzoek naar speel- en beweeggedrag bij kinderen dat TNO heeft uitgevoerd in een aantal gemeentes waaronder Vlaardingen.

Afsluiting
Terug op het gemeentekantoor konden we nog uitgebreid napraten en verdere informatie uitwisselen en zijn de medewerkers van de gemeente nog in het zonnetje gezet voor al hun werk en enthousiasme. Met een nieuwe blik op Vlaardingen eindigden we deze IKS-excursie!