Zoeken

Netwerkmanagement (22 resultaten)

Dit onderwerp bestaat uit twee componenten: Verkeersregeltechniek en Netwerkmanagement. Netwerkmanagement heeft zich ontwikkeld vanuit de verkeersregeltechniek. Lees meer...

Verkeersregeltechniek gaat over het optimaliseren van de verkeersstromen op een kruispunt of een aaneengeschakeld stelsel van kruispunten (een traject). Netwerkmanagement richt zich op het optimaliseren van de verkeerstromen op een netwerk. Dit netwerk kan zich uitstrekken over de wegen van meerdere wegbeheerders.

Het werkboek Gebiedsgericht Benutten biedt een stappenplan voor het prioriteren van verkeerstromen in zekere situaties (regelstrategieën) en het daarbij afleiden van investeringen in verkeersmaatregelen. Dit stappenplan is uitgegroeid tot een standaardwerkwijze bij vele overheden in ons land.

De betrokkenheid van meerdere wegbeheerders bij netwerkmanagement roept tal van bestuurlijke en organisatorische vragen op. Het KpVV heeft onderzoek laten verrichten naar de aspecten die daarbij spelen, met als resultaat de publicatie ‘Het managen van een gebiedsgericht project’. Dit vraagstuk speelt ook op uitvoeringsniveau: Hoe zorgt men er voor dat operationeel, functioneel en technisch beheer goed geregeld is en waar nodig op regionaal niveau is afgestemd? Het KpVV werkt op dit vlak nauw samen met partijen als het Groene Golfteam en het CROW.

Gevonden in de kennisbank:

  • Lessen uit evaluaties van benuttingsmaatregelen

    Hoe geef ik m’n euro het beste uit? Evaluaties van benuttingsmaatregelen leveren drie lessen op waarmee ook decentrale overheden hun voordeel kunnen doen: 1. toets maatregelen vooraf op nut en noodzaak2. denk daarbij meer in maatschappelijke doelen dan in technische systemen3. beheer en onderhoud de spullen vanaf het beginIn deze factsheet leest u meer hierover.

    Onderwerp: Netwerkmanagement
    Publicatie 30-05-2013

  • Duurzaam Veilig en Gebiedsgericht benutten

    Betr.: Update van Instrument maart 2008 Beschrijving Voor Duurzaam Veilig en Gebiedsgericht Benutten is een brochure ontwikkeld om te laten zien hoe een winwin situatie voor verkeersveiligheid en bereikbaarheid kan worden bereikt. Voor deze twee thema’s wordt uitgewerkt hoe beleidsmakers en andere relevante partijen tot integrale oplossingen kunnen komen. Het accent ligt daarbij op het zoeken naar slimme combinaties en afstemmomenten tussen reeds bestaande beleidsvisies. Dit wordt gedaan aan de hand van twee benaderingen, namelijk Gebiedsgericht Benutten (ook wel afgekort als GGB) en Duurzaam Veilig (ook bekend als DV). Beide benaderingen worden veel gebruikt om enerzijds bereikbaarheids- en anderzijds verkeersveiligheidsproblemen aan te pakken. Op het eerste gezicht lijken de benaderingen van DV en GGB totaal verschillend. Maar de praktijk heeft laten zien dat deze benaderingen op sommige punten goed op elkaar aansluiten. Dit biedt kansen voor bereikbaarheid en veiligheid samen. De brochure geeft tips, aan de hand van praktijkvoorbeelden en ervaringen. Er staat in wat mogelijk is om beide benaderingen op elkaar af te stemmen. Ook geeft de brochure informatie over instrumenten die u bij de afstemming kunnen ondersteunen. Doel en doelgroepen Het op een goede manier meenemen van verkeersveiligheid in het proces van Gebiedsgericht Benutten. ToepassingAmbtelijk en bestuurlijk van waarde. Input: Kennis van Duurzaam Veilig en Gebiedsgericht Benutten en gebruik van de Regionale Benuttingsverkenner (waarin in 2006 een verkeersveiligheidsmodule in is opgenomen). Output: Zie Gebiedsgericht Benutten, maar met extra aandacht voor verkeersveiligheid. Te betrekken partijenGemeenten, provincies, stadsregio’s, wegbeherende waterschappen en het Rijk. AandachtspuntenHet aantal partijen is ook afhankelijk van de ernst van de aanleiding, van de omvang van het betreffende gebied en van de intenties. Bij start project Gebiedsgericht Benutten beter te veel partijen uitnodigen, dan te weinig. Meer informatie SWOV-factsheet Gebiedsgericht benutten en Duurzaam Veilig, 2009 Adviesdienst Verkeer en Vervoer, Brochure Gebiedsgericht Benutten + Duurzaam Veilig, 2007 Contact: Dienst Verkeer en Scheepvaart, Goudappel Coffeng, Grontmij

    Onderwerpen: Verkeersveiligheid, Netwerkmanagement
    Instrument 23-07-2012

  • KpVV-bericht nr. 104: ITS hoog op Europese agenda

    Verplichte standaarden voor ITS-systemen op komst ITS, voluit Intelligent Transport Systems, is een internationaal verzamelbegrip voor informatie en communicatietechnologie in infrastructuur en voertuigen. Het doel van ITS is het verkeer en vervoer veiliger, efficiënter, betrouwbaarder en milieuvriendelijker maken. Denk aan systemen voor verkeersmanagement, reisinformatie en intelligente snelheidsaanpassing. Dit bericht gaat over wat er in Europa over ITS is afgesproken en wat dat voor Nederland betekent.

    Onderwerpen: Netwerkmanagement, Lucht, In-car systemen
    Publicatie 3-11-2011

  • KpVV-bericht nr. 102: Proef Vrachtwagens vlotter en zuiniger

    Helmond participeert in Europees Freilot-project Slimme verkeerslichten, snelheidsadaptatie en reservering van laad- en losplaatsen verminderen het energiegebruik en de uitstoot van vrachtverkeer. Helmond participeert met drie andere Europese steden in het Freilot-project om de werking van deze systemen in het dagelijkse wegverkeer uit te testen. Na de tests wordt besloten of deze systemen op commerciele basis verder worden uitgerold. In dit bericht wordt ingegaan op de proef in Helmond in het kader van de Europees Freilot-project.

    Onderwerp: Netwerkmanagement
    Publicatie 7-06-2011

  • Handreiking exploitatieovereenkomst regionaal verkeersmanagement

    Deze handreiking is een stappenplan voor het ontwikkelen en verankeren van een afsprakenset voor de regionale exploitatie van verkeersmanagement. Het gaat hierbij om afspraken rond operationalisatie, functionieel en technisch beheer van verkeersmanagementsystemen. Over dit thema is ook een brochure beschikbaar en in 2010 KpVV-bericht nr. 94 over uitgebracht .

    Onderwerp: Netwerkmanagement
    Publicatie 22-05-2011

  • Brochure Regionale exploitatie verkeersmanagement

    Deze brochure beschrijft het belang van een goede regionale exploitaite van verkeersmanagement. Deze exploitatie betreft het operationele, functionele en technische beheer van verkeersmanagementsystemen. Het blijkt dat deze exploitatie lastig te organiseren is en dat staat de duurzame toepassing van verkeersmanagement systemen in de weg. Over dit thema is ook handreiking beschikbaar en in 2010 is er een KpVV-bericht over uitgebracht .

    Onderwerp: Netwerkmanagement
    Publicatie 22-05-2011

  • KpVV-bericht nr. 94: Handreiking voor regionale exploitatie verkeersmanagement.

    Regionale samenwerkingsverbanden hebben veel geïnvesteerd in realtime ICT-verkeerssystemen langs of boven de weg om de weg beter te benutten. Zo krijgen weggebruikers betrouwbare informatie over de toestand op de weg en adviezen over alternatieve routes of kunnen wegbeheerders ingrijpen bij calamiteiten. Maar deze investeringen leveren pas echt meer waarde op als de regionale exploitatie goed is georganiseerd. Het KpVV komt met een handreiking. In dit bericht meer over de inhoud en de meerwaarde van deze handreiking.

    Onderwerp: Netwerkmanagement
    Publicatie 12-07-2010

  • Minder Hinder: praktische publieksvriendelijkheid bij Werk in Uitvoering

    Rijkswaterstaat heeft onderzoek gedaan naar de beleving van verkeershinder tijdens wegwerkzaamheden. Weggebruikers gaven aanbevelingen. Deze publicatie gaat in op de manier waarop Rijkswaterstaat hier beter mee om kan gaan. De aanbevelingen zijn ook interessant voor andere wegbeheerders. Ergernissen top 3:1. Onzichtbaar werken2. Onverwachte en onvoorspelbare reistijdvertraging3. Afsluiting van wegen in het weekend of 's nachts Weggebruikers vinden de inrichting van een wegvak bij werkzaamheden minder belangrijk.

    Onderwerpen: Infrastructuur, Wegwerkzaamheden, Netwerkmanagement
    Publicatie 14-05-2010

  • Europaverkenner 2009 ITS

    In dit document vindt u de nieuwsitems uit de Europaverkenner 2009 die betrekking hebben op het onderwerp ITS.

    Onderwerp: Netwerkmanagement
    Publicatie 2-12-2009

  • Resultaten invulling denkmodel regionaal verkeersmanagement

    Tijdens de workshop Organiseren regionaal verkeersmanagement werd een hiervoor ontwikkeld denkmodel ingevuld. Dit document bevat de invulresultaten.

    Onderwerp: Netwerkmanagement
    Publicatie 31-07-2009

  • Terugblik workshop Organiseren regionaal verkeersmanagement

    Op 24 juni 2009 is  met verschillende vertegenwoordigers van gemeenten, regio’s en rijkswaterstaat een workshop gehouden over de organisatie van regionaal verkeersmanagement. Deze presentatie met annotaties geeft naast een inleiding met de achtergrond van dit project, een korte impressie met een overzicht van zaken die op strategisch, tactisch en operationeel volgens de deelnemers al is geregeld en de zaken die nog moeten worden geregeld. Deze workshop was onderdeel van het KpVV-project Het organiseren van regionaal verkeersmanagement.

    Onderwerp: Netwerkmanagement
    Terugblik 31-07-2009

  • De organisatie van netwerkmanagement

    Dit artikel pleit voor een goede organisatie van netwerkmanagement. Met uitrollen van geavanceerde systemen alleen kom je er niet. Er is aandacht nodig voor het gehele proces van het gebruiken van dergelijke systemen. Zodat over een langere periode maximaal rendement wordt gehaald uit de gedane investeringen.

    Onderwerp: Netwerkmanagement
    Publicatie 1-05-2009

  • KpVV Bericht nr. 75: Samen aan de weg timmeren met onze Oosterburen

    Vrij verkeer in Europa en gemakkelijk betalen met de euro is niet genoeg voor het maatschappelijk verkeer in de grensgebieden. Verschillen in regels, bestuur en cultuur werpen barrières op. Reden voor de provincies Gelderland, Limburg en Overijssel om structureel samen te werken met de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen op het vlak van verkeer en vervoer. Inmiddels doen de diensten Oost-Nederland en Limburg van Rijkswaterstaat ook mee. In dit bericht een impressie.

    Onderwerpen: Netwerkmanagement, Samenwerking
    Publicatie 24-04-2009

  • Verkenning autoverkeer 2012

    Het autoverkeer groeit tot 2012 met 11 tot 14% ten opzichte van 2007. Tussen 2002 en 2007 bedroeg die groei 7%. De stijging wordt vooral veroorzaakt door de verwachte daling van de brandstofprijzen. Als de brandstofprijzen niet dalen, zal de groei beperkt blijven tot 10 tot 12%. Het reistijdverlies neemt flink toe. De schattingen voor 2012 lopen uiteen van 29 tot 46%. In de afgelopen vijf jaar namen de verliesuren toe met 39%. Dit zijn de belangrijkste conclusies van de ‘Verkenning autoverkeer 2012’ van het Kennisinstituut voor Mobiliteitsbeleid (KiM). In de verkenning doet het KiM voorspellingen over het autoverkeer, reistijdverliezen, verkeers(on)veiligheid en de uitstoot door het autoverkeer. Inzicht in de ontwikkelingen op zo’n relatief korte termijn van vijf jaar op het gebied van verkeer en vervoer, bestond nog niet. In de verkenning is niet alleen gekeken naar de ontwikkelingen in de mobiliteit. Ook factoren als stagnerende bevolkingsgroei, economische groei of recessie, realisatie dan wel uitstel van wegenprojecten maken onderdeel uit van de analyse. Dempend effect Hoge brandstofprijzen hebben een dempend effect op de toename van het verkeer. Voor de periode tot 2012 verwacht het KiM een daling van de brandstofprijs van 4 tot 11%. De toename van het verkeer die daarvan het gevolg is, wordt vooral zichtbaar op het onderliggend wegennet. Op de snelwegen is de toename minder sterk. Toename verliesuren Tussen 1985 en 2007 zijn de reistijdverliezen verdriedubbeld: een gemiddelde jaarlijkse groei van 4,8%. De toename van het bruto binnenlands product is het meest bepalend voor deze groei. De verliesuren werden iets gedempt door de hoge brandstofprijzen. Volgens de Verkenning zullen de reistijdverliezen de komende jaren toenemen met 29 tot 46%. Hierbij gaat het KiM ervan uit dat 70% van alle weguitbreidingen die gepland zijn voor 2012 ook daadwerkelijk gerealiseerd zijn. Als 100% van de weguitbreidingen wordt gerealiseerd verwacht het KiM dat de stijging van de reistijdverliesuren wordt beperkt tot tussen de 25 en 41%. Zonder de geplande weguitbreidingen komt de toename van de verliesuren uit op 38 tot 58%. Plan Verkeersveiligheid Over de toe- of afname van het aantal verkeersdoden tot 2012 lopen de voorspellingen van het KiM ver uiteen. De Verkenning houdt rekening met een toename tot 8%, maar ook met een afname met 13% ten opzichte van het aantal slachtoffers van 791 in 2007. De afname met 13% gaat uit van volledige implementatie van het Strategisch Plan Verkeersveiligheid dat minister Eurlings op 10 juli 2008 heeft gepresenteerd. CO2-uitstoot groeit minder dan verkeer De toename van de CO2-uitstoot door autoverkeer wordt in de komende periode geschat op 9 tot 13%. Deze toename is minder dan op basis van de groei van het autoverkeer verwacht zou kunnen worden. Belangrijkste oorzaak hiervoor is dat consumenten en vervoerders door de relatief hoge olieprijs worden geprikkeld om zuiniger te rijden en zuinigere auto’s te kopen. De uitstoot van luchtverontreinigende stoffen NOx en PM10 neemt verder af, ondanks de volumegroei van het verkeer. De daling ligt tussen de 24 en 26% voor NOx en tussen de 41 en 43% voor PM10.

    Onderwerpen: Visie en beleid, Planvorming, Verkeersmanagement, Monitoring, Energie, Klimaat, Lucht, Geluid, Netwerkmanagement, Gezondheid
    Publicatie 7-10-2008

  • DOEN is het sleutelwoord voor regionaal verkeersmanagement

    Op 4 april 2008 organiseerde KpVV het minisymposium ‘Verkeerscentrales voor regionaal verkeersmanagement. Keuzes van vandaag in het licht van morgen’. Bijna honderd specialisten op het gebied van verkeersmanagement en aanverwante vakrichtingen stonden daar stil bij de ontwikkelingen rond verkeerscentrales. Zij waren afkomstig uit verschillende overheden, bedrijfsleven, advieswereld en wetenschap. Regionaal verkeersmanagement staat aan de vooravond van operationalisatie. Links en rechts in ons land gebeurt er veel op dit vlak. Echter het ontbreekt aan gedeelde visie en samenhang. Dat bleek uit de presentaties van verschillende wegbeheerders die informeerden over hun ambities en ervaringen. Èn uit de presentaties van specialisten uit het bedrijfsleven die elk hun visie gaven op regionaal verkeersmanagement en op de vraag hoe in te spelen op in-carontwikkelingen. De rode draad die door alle presentaties liep is DOEN! Reden voor KpVV om deelnemers op te roepen om aan te sluiten bij een koplopersgroep om gezamenlijk het DOEN een zet te geven. VerslagKpVV-minisymposium Regionale Verkeerscentrales Intertraffic RAI Amsterdam Presentaties: Intro, Bram van Luipen Verkeerscentrale van Morgen, Lex Eggink Ervaringen in Zuid-Holland, Lieke Berghout Regionale Verkeerscentrale Utrecht, Nadereh Nazmi Ervaringen met de regionale verkeerscentrale bij BBKAN!, Erik Zweers Regionale verkeerscentrales in het buitenland, Willem van Leusden Ervaringen met HARS, Frank Ottenhof Hoe het voertuig actief betrekken binnen netwerkmanagement, Paul van Koningsbruggen Synthese, Marcel Westerman

    Onderwerp: Netwerkmanagement
    Terugblik 23-04-2008