Zoeken

Geluid (34 resultaten)

Geluidsoverlast en lawaai vormen een onderschat probleem. Al sinds de jaren ‘50 is bekend dat geluid de volksgezondheid schaadt. Lees meer...

Het zou zelfs levens bekorten door hoge bloeddruk en vervolgens door hart- en vaatziekten. Diverse richtlijnen, projecten en programma’s vindt u in hoofdstuk 6 van de publicatie Duurzame Mobiliteit Beleid en Wetten in Europa en Nederland.

Door de groei van het verkeer neemt ook de hoeveelheid geproduceerd geluid toe. Ook schone voertuigen produceren geluid. Geluid wordt daarom naast CO2 als een van de grote toekomstige problemen gezien. Het Rijk plaatst bij infrastructuurprojecten direct grote geluidschermen, maar ook  decentrale overheden moeten steeds meer maatregelen treffen. Er wordt veel verwacht van innovaties als stille banden en stil asfalt.

Gevonden in de kennisbank:

  • Stillerverkeer.nl

    Op deze site vindt u uitgebreide informatie over verkeerslawaai en de bestrijding daarvan. De meest gebruikte pagina's: Stiller Op Weg - Naar een gezonde stad Downloads - Reken- en Meetvoorschriften Cwegdek.

    Onderwerp: Geluid
    Link 1-03-2013

  • InfoMil - Geluid

    Kenniscentrum InfoMil informeert overheden over wet- en regelgeving op milieugebied en het omgevingsdomein. Van de wet- en regelgeving over geluid heeft veel betrekking op geluid als gevolg van mobiliteit, met name autoverkeer. InfoMil richt zich vooral op beleidsmakers en -uitvoerders en vormt de schakel tussen beleid en praktijk. Actueel, praktisch en onafhankelijk. InfoMil is onderdeel van de directie RWS Leefomgeving van Rijkswaterstaat, de uitvoeringsorganisatie van het ministerie van Infrastructuur en Milieu.

    Onderwerp: Geluid
    Link 12-11-2012

  • Duurzame Mobiliteit - Beleid en Wetten in Europa en Nederland

    Wilt u weten wat er op dit moment allemaal aan Europese en Nederlandse wetten en regels geldt op het gebied van duurzame mobiliteit? In dit document vindt u een overzicht van beleid, wetten en regels, onderverdeeld naar de thema's: (algemeen) beleid, klimaat, energie, lucht en schone voertuigen. U vindt korte toelichtingen en links naar websites en publicaties, die vaak in het Nederlands beschikbaar zijn. KpVV actualiseert dit document regelmatig. Veranderingen in de huidige update februari 2012 (voorgaande versie maart 2011): groenboek transport naar de bijlage verplaatst paragraaf over Witboek en visie over de toekomst van Europees Transportbeleid naar de bijlage verplaatst 2.1.1 toevoeging witboek EU 2.1.2 toevoeging uit EC werkprogramma 2012 2.1.3 en 2.2.2 aanvulling en aanpassing M.E.R. 2.2.3 update inkoopcriteria 3.1.3 aanpassing transportforum 3.2 toevoeging routekaart 2050 4.2.1 toevoeging wetgeving hernieuwbare energie 5.2.1 toevoeging nieuwe NSL monitoringsrapportage 6.2.1 nieuwe link naar herziening van de Wet geluidhinder 7.1.2 toevoeging bestelwagens 7.2.1 toevoeging ontwerpregeling aankoop schone voertuigen diverse links aangepast.

    Onderwerpen: Klimaat, Energie, Klimaat, Lucht, Geluid, Schone voertuigen, Gezondheid
    Publicatie 20-02-2012

  • Milieu en NatuurCompendium voor de leefomgeving

    Het Milieu en Natuur Planbureau MNP, het CBS en de Wageningen Universiteit en Researchcentrum hebben op deze site allerlei feiten en cijfers, indicatoren, maatregelen en landelijke doelstellingen over het milieu en de natuur in Nederland overzichtelijk bij elkaar gebracht. Op dit deel van de site vooral aandacht voor de effecten van het verkeer op de milieuthema's klimaatverandering, verzuring en grootschalige luchtverontreiniging. Bedoeld voor iedereen: van natuur- en milieuprofessional tot geïnteresseerd publiek.

    Onderwerpen: Klimaat, Lucht, Geluid
    Link 6-12-2011

  • Rijksdossier over geluid

    Op deze site geeft het Rijk informatie over lawaai en geluid.

    Onderwerp: Geluid
    Link 6-12-2011

  • Road traffic noise and stroke: a prospective cohort study

    Studie onder een grote bevolkingsgroep (57.000 peronen) waaruit blijkt, dat onder de groep mensen ouder dan 65 jaar de kans op een beroerte met 27% stijgt bij 10 dB meer geluidsoverlast.

    Onderwerp: Geluid
    Publicatie 4-03-2011

  • KpVV-bericht nr. 100: Europees plan voor groenere mobiliteit

    Dit uitgebreide jubileumnummer gaat over het witboek Smart Mobility for People and Businesses dat de Europese Commissie volgens planning medio maart 2011 presenteert. Deze Europese 'Nota Mobiliteit' is het beleidskader voor de komende tien jaar. Het KpVV heeft de hand kunnen leggen op een concept en neemt u in dit extra dikke nummer alvast mee in de visie van de Commissie. Wat betekent het voor Nederland? De belangrijkste punten voor de Commissie zijn: voltooiing van de Europese interne markt, zonder barrières tussen vervoerwijzen en zonder administratieve obstakels een vervoerssysteem dat niet langer afhankelijk is van olie en gas co-modality: elke schakel in een verplaatsingsketen moet bestaan uit de meest efficiënte en milieuvriendelijke schakel de externe kosten van elk mobilteitsalternatief (geluid, luchtkwaliteit, onveiligheid) moet worden meegenomen in de prijs. Alle 99 eerdere KpVV-berichten zijn geschreven door KpVV-medewerkers. We schreven onder meer over verkeersveiligheid, openbaar vervoer, mobiliteitsmanagement en duurzame mobiliteit. Ook nummer 100 is home made en kwam in teamverband tot stand.

    Onderwerpen: Planning en organisatie, Europa, Energie, Klimaat, Lucht, Geluid
    Publicatie 15-02-2011

  • Webcast Elektrische voertuigen en Groen Gas

    Beschrijving Ruim 100 personen volgden de webcast 'De elektrische auto en groen gas, ervaringen met een transitie' die KpVV organiseerde op 1 juni 2010. Tijdens de webcast werd een interview met twee koplopers op het gebied van elektrische voertuigen en groen gas uitgezonden. Via een chatvenster konden deelnemers tegelijk ook vragen stellen aan de experts. Circa 20 personen namen actief deel aan de chat. Uit de evaluatie blijkt dat deze webcast door de deelnemers over het algemeen goed werd gewaardeerd. Naast deze inhoudelijk interessante onderwerpen bespaart een webcast ook veel tijd en energie, wat goed is voor het klimaat, de energievooraad en de luchtkwaliteit. Doel en doelgroep Beleidsmedewerkers duurzame mobiliteit kunnen bij deze webcast ideeen opdoen over elektrische voertuigen en groen gas.Bekijk de opnameIndien u gericht naar antwoorden zoekt kunt u via onderstaande links direct naar een bepaalde vraag/ onderwerp springen:1. Intro2. Visie & beleid van de overheden op de elektrische auto en groen gas2.1 Waarom stimuleert Leeuwarden schone voertuigen?2.2 Waarom maakt Leeuwarden beleid voor duurzame voertuigen, doet de markt dat niet?2.3 Zijn er al bedrijven die deze voertuigen produceren?2.4 Hoe is de taakstelling 100.000 voertuigen bepaald?2.5 Wat is de visie van Amsterdam?2.6 Staat de ambitie ook in het collegeakkoord?2.7 Hoe zorgt een gemeente voor een transitie naar duurzame voertuigen?2.8 Heeft Amsterdam ook meetbare doelen voor de emissie?2.9 Welke meetbare doelen heeft Leeuwarden?2.10 Waarom die verhouding elektrishe auto's en groen gas?2.11 Waarom zijn er zoveel 'ja maars' over groen gas?2.12 Hoe weet je dat het geen hype is?2.13 Hoe breng je het onder de aandacht van burgers?2.14 Wat zijn de doelgroepen?2.15 Waar hebben marktpartijen behoefte aan=3. Energiedragers3.1 Wat is het verschil tussen aard- bio- en groen gas?3.2 Op welke termijn komt waterstof op?3.3.1 Wordt Waterstof de ultieme energiedrager? Amsterdam3.3.2 Wordt waterstof de ultieme energiedrager? Leeuwarden3.4 Moeten groen gas en elektrisch rijden concurreren of samen bloeien?3.5 Is het niet efficienter in groen gas te steken?3.6 Zijn er fiscale maatregelen?3.7 Is het voor bepaalden soorten vervoer groen gas of juist elektrisch rijden handig?3.8 Normaalladen, snelladen en inductie3.9 Scooters4. Rol van de overheid - Amsterdam.4.1 Rol voor kleinere steden 4.2 Dieselbussen vergroenen 4.3 Rol van de overheid - Leeuwarden4.4 Welke afdeling neemt initiatief? 4.5 Wat betekenen bezuinigingen voor duurzaam vervoer?5. Oplaad infrastructuur.5.1 Gebruikt men groene stroom?5.2 Verkeersbord voor elektrische voertuigen.5.3 Standaardisatie pasjes en palen.5.4 Hoe hou je ontwikkelingen bij?6. Afsluiting en nawoord directeur KPVV Wim van Tilburg.U kunt achteraf de discussie voortzetten op de discussiegroep op LinkedIn - KpVV group.

    Onderwerpen: Schone voertuigen, Beleid & Doelen, Energie, Klimaat, Lucht, Geluid, Verplaatsingen voorkomen
    Praktijkvoorbeeld 11-06-2010

  • KpVV-visie op duurzame mobiliteit

    Duurzame mobiliteit hebben we hard nodig om de ambities te halen die veel gemeenten hebben om klimaat-, energie- of CO2 neutraal te worden. Maar wat is duurzame mobiliteit en wie zorgt ervoor dat de ambities van uw eigen organisatie worden gehaald? En hoe goed zijn duurzaamheiddoelen verankerd in het verkeersbeleid? In deze visie heeft KpVV het begrip ‘duurzame mobiliteit’ uitgewerkt, worden enkele accenten geplaatst en vindt u links naar oplossingsrichtingen.

    Onderwerpen: Duurzame mobiliteit, Energie, Klimaat, Lucht, Geluid, Planning en organisatie, Gezondheid
    Publicatie 20-05-2010

  • KpVV-Excursie Amsterdam: Ervaringen introductie elektrisch vervoer

    Excursie elektrische voertuigen Amsterdam 11 februari 2010 Op de dag dat Duracar failliet ging en Den Bosch een aantal elektrische voertuigen officieel in gebruik nam, kwamen in Amsterdam ongeveer 60 personen (30 verkeerskundigen, 20 milieukundigen en nog een aantal andere partijen) bijeen om te horen en zien hoe deze gemeente elektrisch vervoer introduceert. FilmDe middag begon plenair met een filmpje over de introductie in Amsterdam. Mooi om te zien hoe deze gemeente dit nieuwe type voertuig in de markt zet. En hoe zij aan draagvlak werkt. Ook al zijn er nog maar weinig voertuigen, door er zoveel aandacht aan te geven gaan mensen er ook in geloven en creëert de gemeente draagvlak bij bevolking en bestuur. Relatief kost haar dit weinig geld. Daarbij komt dat eigenaren van elektrische auto’s voorrang krijgen bij het toewijzen van een parkeerplaats; veel bewoners hebben gewoonlijk zes, zeven jaar moeten wachten op een parkeervergunning bij huis voor een ‘gewone’ auto. Deze film ziet u op www.amsterdam.nl/parkeren-verkeer/amsterdam-elektrisch Maarten Linnenkamp – gemeente AmsterdamNa het filmpje schetst Maarten Linnenkamp, programmamanager luchtkwaliteit, hoe Amsterdam tegen elektrisch vervoer aankijkt en hoe de stad het introduceert. Duidelijk is dat er veel kansen zijn, voor klimaat- en luchtproblemen. Maar Amsterdam vindt het ook belangrijk voor de economie. Een nieuw product levert banen op. En ten slotte ook voor het onafhankelijk maken van fossiele brandstoffen die steeds schaarser worden.Voor de reductie van CO2 zet Amsterdam in eerste instantie in op besparen van autokilometers en in tweede instantie op de overstap naar elektrische voertuigen. De aanpak richt zich op 4 pijlers:- werken aan het draagvlak onder de bestuurders- het zorgen voor voldoende laadpunten - samenwerking met bedrijven en gemeenten in de regio en - de communicatie. Doordat Amsterdam veel knelpunten met luchtkwaliteit heeft kon zij voor de financiering gebruik maken van gelden uit het NSL (Nationaal Samenwerkingsprogramma Luchtkwaliteit). Ook andere beleidsterreinen als EZ investeren geld in dit nieuwe product. En Rijk en provincies betalen ook mee in de vorm van subsidies.Hoewel een elektrische auto nu nog meer kost dan een brandstofauto, doen bedrijven als ABN/AMRO en TNT mee omdat het past bij het imago dat zij willen uitstralen. Ook wordt met deelautobedrijven als Greenwheels samengewerkt. Deze auto’s kennen toch al een gereserveerde parkeerplaats en je kunt bij het huren kiezen of je meer of minder dan 100 kilometer nodig hebt (en dus wel of niet elektrisch kunt rijden).Bij de communicatie hoort ook de ontwikkeling van een logo en borden voor laadpalen. Maar bijvoorbeeld ook de medewerking aan deze bijeenkomst. Hoe snel het wagenpark van elektrische auto’s zal groeien is nog onduidelijk. De ambitie van Amsterdam is 10.000 voertuigen in 2015. Hoewel men aanvankelijk dacht dat dit wellicht wat hoog was, lijkt het nu steeds meer op een lage schatting. Zo zou Amsterdam al benaderd zijn door Renault-Nissan die volgend jaar minstens 3000 elektrische auto’s in Amsterdam wil verkopen. Belangrijk is dat de auto er snel volwassener uit gaat zien: niemand van de aanwezigen verkiest de Think boven een stoere fossiele 4-wheel drive voor dezelfde prijs. Ook moet de actieradius sterk worden verbeterd. De range extender (een motortje dat als een generator dienst doet om de accu continu op te laden, tegen een zeer gering verbruik van fossiele brandstoffen) lijkt een goede tussenoplossing, zeker voor taxi’s. Hoewel Amsterdam alleen gebruikers van de palen subsidieert als zij overstappen van fossiel naar een elektrisch voertuig (dus niet ipv de fiets of als auto erbij), blijken het over het algemeen wel de betergestelden te zijn (die er natuurlijk ook best veel zijn in de grachtengordel). Rick Batelaan – gemeente AmsterdamNa de presentatie van Maarten volgt de presentatie van Rick Batelaan die vanuit het verkeersbureau van de gemeente duurzame mobiliteit ontwikkelt en de introductie van de elektrische auto begeleidt: Beleid maken voor elektrisch vervoer View more presentations from slidejurg. In Amsterdam neemt de fiets nog steeds de prominentste plek in op de beleidsladder van duurzame mobiliteit. Daarna komen meer OV, minder en schonere auto’s en pas op de vierde plaats transitie naar elektrische auto’s. Hoewel er medewerkers zijn die het graag andersom willen zien is dit de bestuurlijke lijn. Belangrijke reden om de fiets als belangrijkste vervoermiddel te ondersteunen is ook het enorme ruimtegebrek in Amsterdam, dat zelfs al moeite heeft ruimte te vinden voor alle gestalde fietsen …. Belangrijke ontwikkelingslijn is ook die van de oplaadpaal als zichtbare reclame naar, als de elektrische auto gemeengoed is, de oplaadpaal die niet opvalt in het straatbeeld. Aan dit laatste beeld voldoet het oplaadsysteem gebaseerd op inductie het beste. Maar daar zijn nog nauwelijks auto’s voor te vinden in de wereld.De auto blijkt ook nog duidelijk in een ontwikkelfase te zitten. Zo blijkt dat de Think nooit lange tijd zonder stopcontact kan, omdat de accu warm moet worden gehouden en altijd iets van stroom gebruikt. Na de plenaire aftrap rouleren we in drie groepen over de volgende drie workshops: 1 Beleidsdoelstellingen en plan van aanpak elektrisch vervoer, begeleid door Maarten van Casteren van de gemeente. Doelen t.a.v. luchtkwaliteit zijn vooral voor de grote stad. Utrecht kan wat dat betreft leren van Amsterdam. Odoorn en Raalte kennen dergelijke problemen niet. Wel kunnen alle gemeenten ambitie tonen op het formuleren van duurzaam beleid en het treffen van daarbij passende maatregelen. Wat betreft het overwinnen van praktische problemen en de introductie van elektrische auto’s hebben gemeentes nog wel even de tijd: het duurt nog wel minstens een jaar of vijf voor deze auto’s op grote schaal beschikbaar komen. Wat betreft het formuleren van beleid en het zoeken van samenwerking kunnen gemeenten nu al aan de slag: oplaadpunten en parkeren langs de openbare weg. Ook wat betreft de financiering van aanleg van oplaadpunten, gratis stroom of niet, etc. En voor de voorbeeldfunctie: elektrische voertuigen in het gemeentelijk wagenpark. 2 Demonstratie door Pieter Swinkels van de gemeente. Aanwezig zijn naast 3 Thinks ook een Twike van een ‘toevallige’ passant die de bijeenkomst ook bijwoont en zijn elektrisch voertuig laat zien (een driewieler die al meer dan 10 jaar bestaat!).De paal is slim en houdt bij wat en wie er met het pasje laadt. Bovenop de paal wordt de informatie continu met een GPRS-verbinding verstuurd. De Think blijkt nog redelijk primitief met de paal te worden verbonden: achterin liggen een los verlengsnoer en een adapter die zowel in de auto als de paal moeten worden geplugd. Als de stekker er eenmaal inzit is de paal weer ‘op slot’ en kan pas na het opnieuw lezen van het pasje de stekker er weer worden uitgehaald. Ook is de paal hufterproef en overleeft hij ook kleine aanrijdingen. 3 Praktische aanpak: laadpalen en parkeerbeleid; begeleid door Roland Steinmetz van de gemeente en Elbert Lievense van de Stichting E-Laad.nl. Ruud van Slooten van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat licht het nieuwe project POWER toe (programma .. waarmaken elektrisch rijden). Het ministerie vindt het belangrijk dat stekkers en laadpalen uniform worden ontwikkeld en stimuleert met subsidies ‘proeftuinen’ de ontwikkeling van de elektrische auto. Hierbij staat leren en ontwikkelen nu nog voorop, boven grootschalig uitrol. Elbert Lievense licht toe hoe de Stichting E-laad werkt aan het 10.000 laadpunten plan, zonder gebruik te maken van de volgende presentatie: Stichting E-laad.nl Presentatie 10.000 oplaadpunten View more presentations from slidejurg. Vrijwel alle netbeheerders zijn verenigd in deze stichting die niet commercieel is. Achterliggende idee is dat de netbeheerder grip willen krijgen op de benodigde capaciteit: hoeveel verbruiken auto’s nu precies en hoe snel zijn ze opgeladen etc. Belangrijk is daarom dat de oplaadpaal dit soort gegevens prijs geeft. E-laad.nl zet de palen gratis neer, de gemeente hoeft alleen een gereserveerde parkeerplaats in te richten en van een bord te voorzien. Wel moet er binnen 25 meter een hoofdkabel liggen. Verder wil E-laad.nl dat goed wordt nagedacht over de plaatsing van de palen.. Het heel lastig om een paal weer weg te halen, dus ook als bijvoorbeeld iemand de paal voor de kweek van wiet gaat gebruiken. Alle gemeenten zijn aandeelhouder in de stichting. Amersfoort heeft net een beheerder die niet in de Stichting zit, maar via hun relatie met Eneco kan E-laad.nl daar toch palen neer zetten. Amsterdam heeft geen gebruik gemaakt van de Stichting omdat Amsterdam al eerder palen wilde neerzetten. Amsterdam heeft een pakket van eisen geformuleerd waar de paal aan moet voldoen en vervolgens een aanbesteding uitgeschreven. Amsterdam vond de vormgeving bijvoorbeeld een belangrijk aspect. Ook gaat de gemeente ervan uit dat na 2 a 3 jaar alle palen zijn afgeschreven omdat er dan waarschijnlijk betere technieken zijn ontwikkeld. Amsterdam heeft een bord ontwikkeld: E8 met onderbord, dat ook juridisch kan worden gehandhaafd. In de 3e fase wordt het bord opgenomen in het vergunningenbeleid met een verordening. E-laad legt alleen oplaadpunten aan langs de openbare weg. Op private terreinen moeten private partijen zelf voor voorzieningen zorgen. Op b.v. bedrijventerreinen zijn deze geavanceerde palen niet nodig. Daar kun je evt. gewoon een houten paal met een normaal stopcontact neerzetten. Thuis een elektrische auto opladen kan wel, maar er zijn risico’s aan verbonden: de batterij trekt constant de maximaal beschikbare ampères. Je moet dus een goed stopcontact hebben of de ampères terugbrengen en langer opladen. Wel zou het wel eens kunnen zijn dat stroom die in daluren goedkoop is opgeslagen tijdens piekuren (als er veel stroom nodig is) weer wordt terugverkocht aan het stroomnet. Het zelf opwekken van energie (bijvoorbeeld met zonnepanelen) en leveren aan het stroomnet kan in de toekomst lucratiever worden. Waarom wordt er niet van wissellaadstations gebruik gemaakt, dat voorkomt de aanleg van palen en gereserveerde parkeerplaatsen. Probleem is echter dat er dan wel uniformiteit moet zijn voor alle autoproducenten. Zelfs voor zoiets simpels als een stekker blijkt dit al heel lastig te bereiken. Maar als de uniforme accu er is en wisselstations (of inductielussen) het middel gaan worden, dan haal je gewoon de palen weer weg… AfsluitingDe tijd zal ons leren of wij over een aantal jaar kunnen zeggen dat wij op 11 februari 2010 getuige waren van het begin van een ommekeer in de spanning die er bestaat tussen het autoverkeer, luchtkwaliteit, klimaat en energieverbruik.

    Onderwerpen: Schone voertuigen, Lucht, Geluid
    Terugblik 11-02-2010

  • Met sprongen en ladders naar duurzame mobiliteit

    Dit schema geeft een overzicht van maatregelen die u kunt treffen om tot duurzamere mobiliteit te komen. U kunt hiermee ook expliciet maken welke maatregelen bijdragen aan duurzame mobiliteit zodat hier bij prioritering rekening mee wordt gehouden. Maar ook of een maatregel bijdraagt aan andere sectoren, zodat dit afstemming vergemakkelijkt. De maatregelen zijn namelijk geordend volgens de Ladder van Verdaas (ook wel de Zevensprong van Verdaas genoemd). Deze vertoont veel overeenkomsten met vergelijkbare lijstjes uit de sectoren RO en milieu. KpVV heeft deze lijstjes samen met de maartegelen voor u in dit schema samengevoegd. Meer informatie:Jurgen.dehaan@kpvv.nl06 - 524 72 351

    Onderwerpen: Beleid & Doelen, Energie, Klimaat, Lucht, Geluid, Verplaatsingen voorkomen, Schone voertuigen, Slimme mobiliteit, Planning en organisatie, Aanpak, Gezondheid
    Publicatie 21-01-2010

  • Hardenberg verduurzaamt eigen wagenpark en dat van haar ambtenaren

    Beschrijving Zowel voor het eigen wagenpark als voor prive-auto's van de eigen medewerkers heeft de gemeente maatregelen getroffen. Dit voorbeeld is 1 van de 10 praktijkvoorbeelden over duurzame mobiliteit. Doel en doelgroep Dit is een toepassing van de criteria voor duurzaam inkopen door de gemeente Harderberg. Dit voorbeeld is bedoeld voor beleidsmedewerkers afdeling verkeer en milieu. Meer informatie Meer informatie over deze reeks van 10 praktijkvoorbeelden vindt u in het schema 'Met sprongen en ladders naar duurzame mobiliteit'. Voor vragen: jurgen.dehaan@kpvv.nl 06 - 524 72 351 Gerrit Hasperhoven, Gemeente Hardenberg, Telefoon: 06 22340354 E-mail: gerrit.hasperhoven@hardenberg.nl Website: www.hardenberg.nl

    Onderwerpen: Geluid, Schone voertuigen
    Praktijkvoorbeeld 14-12-2009

  • Fietsbeleid in Apeldoorn zorgt voor doorstroming en goede luchtkwaliteit

    Beschrijving Dit voorbeeld beschrijft kort het fietsbeleid dat Apeldoorn met succes heeft ingezet om de groei van het woon-werkverkeer in goede banen te leiden. Dit voorbeeld is 1 van de 10 praktijkvoorbeelden over duurzame mobiliteit. Doel en doelgroep De fiets is het meest duurzame vervoermiddel. Door het voeren van goed fietsbeleid wordt de fiets en daarmee duurzame mobiliteit bevorderd. Dit voorbeeld is bedoeld voor beleidsmedewerkers afdeling verkeer en milieu. Meer informatie Meer informatie over deze reeks van 10 praktijkvoorbeelden vindt u in het schema 'Met sprongen en ladders naar duurzame mobiliteit'. Voor vragen: jurgen.dehaan@kpvv.nl 06 - 524 72 351Wim Mulder, Gemeente Apeldoorn, Telefoon: 055 5802548, E-mail: w.mulder@apeldoorn.nl Website: Fietsberaad

    Onderwerpen: Schone voertuigen, Beleid, Lucht, Geluid
    Praktijkvoorbeeld 14-12-2009

  • Nieuwe Band op de Juiste Spanning

    Beschrijving Dit voorbeeld laat zien hoe een overheid haar eigen wagenpark schoon kan houden, maar ook hoe deze maatregel onder de aandacht van de burger kan worden gebracht. Dit voorbeeld is 1 van de 10 praktijkvoorbeelden over duurzame mobiliteit. Doel en doelgroep Door het kiezen van stille en schone banden worden auto's stiller en schoner. Ook het op de juiste spanning houden reduceert emissie, geluid en energieverbruik. Dit voorbeeld is bedoeld voor beleidsmedewerkers afdeling verkeer en milieu. Meer informatie Meer informatie over deze reeks van 10 praktijkvoorbeelden vindt u in het schema 'Met sprongen en ladders naar duurzame mobiliteit'. Voor vragen: jurgen.dehaan@kpvv.nl 06 - 524 72 351Gemeente Leeuwarden, Els Smith, Afdeling Communicatie, Tel. 058 233 8934, E-mail: e.smith@leewarden.nl Provincie FlevolandCarina van Dijk, Afdeling Milieu en Water, Tel. 0320 265 722, E-mail: carina.van.dijk@flevoland.nl Websites: www.bandopspanning.nl en www.kiesdenieuweband.nl

    Onderwerpen: Energie, Geluid, Schone voertuigen
    Praktijkvoorbeeld 11-12-2009

  • Europaverkenner 2009 - duurzame mobiliteit

    In dit document vindt u de nieuwsitems uit de Europaverkenner 2009 die betrekking hebben op het onderwerp duurzame mobliliteit.

    Onderwerpen: Energie, Klimaat, Lucht, Geluid, Gezondheid
    Publicatie 2-12-2009